Miljöpartiet värnar om säldödare i årets val

”Nu. Klimatet kan inte vänta”. Det är Miljöpartiets slogan och budskap valåret 2018. Uppmaningen står också utskriven på samtliga sex valaffischer.

Varje affisch kommer med en kort berättelse knuten till sig. En av bilderna föreställer en mager isbjörn, ståendes ensam på ett isflak. Bildtexten intill lyder:

”Den 8 februari 2017 var det för första gången plusgrader i Arktis medan det var minusgrader i Europa. De smältande isarna gör att djuren inte kan hitta mat. De sitter helt enkelt fast och svälter. Klimatkrisen är inte är [SIC] något som händer sen.”

Men allt tyder på att världens isbjörnar på det stora hela mår bra. De är troligtvis inte hotade som art men kommer sannolikt minska i antal som en följd av smältande havsisar. (SVT).

Regeringens fake news
Äntligen plusgrader på Nordpolen!!!

PS. Miljöpartiet vill blåsa upp ännu en ”tycka synd om djuren debatt”  i likhet med den framgångsrika säldödsdebatten 1988 som tog in Miljöpartiet i riksdagen.

MP påstod då att sälarna dött av miljögifter i havet. Det enda som kunde rädda dessa stackars sälar var en röst på Miljöpartiet, hette det då. Men säldöden orsakades snarare av överpopulation bland sälarna än av miljögifter. (Läs mer).

I årets val har Miljöpartiet gjort en helomvändning.
Omtanken om de stackars sälarna är nu som bortblåst.
Nu ska vi rösta på MP för att ”rädda” rovdjuren som dödar sälarna.
Det handlar bara om att exploatera djuren för egna syften.
Det är hyckleri. Hur lågt får man sjunka som politiker ?

/Elfyma+

One Response to Miljöpartiet värnar om säldödare i årets val

  1. Blodsven skriver:

    Ingen jävel blir mer besviken än jag om dessa hycklande muppjävlar överlever ytterligare ett val!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: