SKL presenterade sin Ekonomirapport idag. Det är dyster läsning som förebådar ännu kärvare tider för oss skattebetalare. Det handlar om att höja skatt med ytterligare 45 miljarder kronor.
Vinstlotterna som skulle rädda vår ekonomi och våra pensioner ser ut att mestadels bestå av nitlotter och gökungar som aldrig får nog.
Den negativa bedömning av kommunsektorns ekonomi som SKL gav i oktober 2015 kvarstår.
Tack vare regeringens extra tillskott på tio miljarder så kan skattehöjningarna minskas marginellt- men bara marginellt.
Inom kommunerna beräknas rekordstora kostnadsökningar på cirka 9 procent, bland annat som en följd av asyl- och flyktinginvandringen.
Landstingen har stora investeringsbehov och trots de effektiviseringar som görs beräknas kostnadsökningen bli cirka 5 procent.
Den ”puckel” av kostnader som staten har nu för flyktingmottagandet kommer, i takt med att de asylsökande får uppehållstillstånd, att överföras på kommuner och landsting.
Det behövs skolor och bostäder, inte bara för nyanlända, och verksamheter som Komvux, socialtjänst, vård och tandvård behöver förstärkas.
Det är en stor ”utmaning” eftersom det redan idag är brist inom vissa personalkategorier såsom lärare, socialsekreterare och sjuksköterskor, säger Lena Micko, ordförande för Sveriges Kommuner och Landsting.
Vi konstaterar att det behövs mer av generella och värdesäkrade statsbidrag för att kommuner och landsting ska klara de utmaningar de står inför, säger Lena Micko. (SKL).
Hur man än vänder sig så har man ändan bak.
Frågan är alltså om det är staten eller kommunerna som ska klämma åt oss luttrade skattebetalare för att bekosta ”utmaningarna”.
Inte om att ta sig an den verkliga ”utmaningen”
– att stoppa asylturismen.
/Elfyma+
Mer i ämnet,framgent ser det inte ljust ut för vare sig land eller kommunalskatterna