Folkets demonstration kunde genomföras igår trots vänsterpöbelns försök att sabotera evenemanget, och trots påtvingad flytt. (Uppdaterat)
Vi som hade fått tillstånd att demonstrera fick tränga ihop oss på Norrmalmstorg som packade sillar för att ge plats åt vänsterpöbelns ej tillståndsgivna motdemonstration på samma torg. Det var som ta sig fram i en labyrint för att hitta en öppning i polisens avspärrningar- bara de envisaste lyckades.
Varför poliserna inte i stället avhyste de högljudda motdemonstranterna är obegripligt.
För enl. enskilda poliser fanns kapacitet att avhysa gaphalsarna – om de beordrades göra sitt jobb. Men polisbefälet valde att backa ännu en gång.
Om i stället Löfven eller Eliasson stått på talarlistan så hade vi säkert fått vara kvar på Sergels Torg i stället för att förvisas till Norrmalmstorg.
Var orolig för vad som kunde hända innanför polisens avspärrningar, för det hade smygit sig in provokatörer, möjligen med dolda vapen.
Blev lugnare när ett gäng välväxta unga män stegade in i samlad tropp och ställde sig bland oss. De hade inga egna plakat eller kännetecken på sig, för det tillåter inte arrangörerna. De uppträdde diciplinerat och koordinerat som en årskull från Karlberg, men de kom från oväntat håll visade det sig.
För efter demonstrationen bytte några ut sina kepsar så att man kunde ana deras preferenser och intressen. Det var motorintresserade killar som normalt inte bryr sig om politik, men som nu börjat engagera sig. Det inger hopp.
Slaskmedias beskrivning av demonstrationerna är som väntat förvrängda och direkt lögnaktiga. De har nu definitivt gett upp hoppet att vinna tillbaka oss som läsare.
Vi utmålades samfällt som rasister och högerextrema och kopplades ihop med påstådda våldshändelser som ingen har sett.
Inrikesminister Ygerman gick ut och lovade krafttag mot såna som oss
– i praktiken alla som öppet vågar protestera mot den förda politiken.
Nog om dessa demokratins dödgrävare.
Talarna gjorde sitt bästa för att överrösta vänsterpackets vrål, saxofoner och vuvuzelor. Bäst lyckades Stefan Torsell som blivit en rutinerad folktalare.
Men även Jan Sjunnesson och Barbara Trusz gjorde bra ifrån sig och fick med sig åhörarna. Blev imponerad av Barbaras raka språk utan förskönande omskrivningar.
En annan kvinna, Annelie Sjöberg, gav en målande beskrivning om varför hon inte kunde vara feminist. Talet var personligt hållet men ändå allmängiltigt.
Hade svårare för dansken som föreläste om yasidier på danskengelska, och för prästen från Göteborg som höll en slags predikan. Regeringen kan knappast lastas för ISIS härjningar, och kyrkan lockar inte oss sekulära.
Kände heller ingen entusiasm för Jennifer Blacks alltför långa tal om uteliggare, något som uppenbarligen engagerar henne personligen.
Men hon gjorde en strålande insats som hejaklacksledare och allsångsledare.
Arrangörerna ska ha en eloge för sin insats i demokratins tjänst.
Antal deltagare uppskattades till ca 1000 av polisen, de flesta pensionärer.
Enögda media såg bara ”några nazister”
Nynazister maskerade till pensionärer -om man får tro DN.
DN kräver nu att SD tar avstånd från sina väljare,
efter att de själva tagit avstånd från sina läsare.
Att tänka på inför kommande demonstrationer.
Långa föreläsningar om ett smalt ämne passar inte i detta forum.
Trådlösa mikrofoner går att störa ut. Gammal trådteknik säkrast.
Läs mer:
Sverige är på väg att resa sig
Fria Tider om demonstrationen
Historien upprepar sig på Norrmalmstorg
STEFAN TORSELL tal uttrycker min mening. De andra har jag inte hört. Det var klokt att visa stöd för polisens arbete i demokratins tjänst.
Nationalsången satt som en smäck!
[…] https://varjager.wordpress.com/2016/01/31/folkets-demonstration-ur-min-synvinkel/ […]
[…] https://varjager.wordpress.com/2016/01/31/folkets-demonstration-ur-min-synvinkel/ […]
[…] Folkets demonstration- ur min synvinkel ”Nazister demonstrerade – maskerade till pensionärer” Protester mot […]
[…] Deltog själv i demonstrationen och tyckte då att Sjöbergs tal var ganska oförargligt. (Läs mer). […]
[…] en massa fula epitet klistrades på oss. Inte ens SD vågade ha något samröre med oss som krävde regeringens avgång och en mer ansvarsfull […]