Obehaglig sanning skrämmer Expressenjournalist

Den eminente Johan Andersson på Granskning Sverige har varit i farten igen.
Senaste tilltaget var att ringa upp en livrädd Expressenjournalist som inte vågade prata med honom.

Anna Dahlberg har genomgått en metamorfos i sina krönikor.

På valdagen 2010 skrev hon bl a saker som ”SD vill värna den ariska rasen”, ”hatet är konstant”, ”Sverige skulle skrumpna intellektuellt och fysiskt utan invandring” samt att ”invandring är en välsignelse och en livlina.
http://www.expressen.se/ledare/anna-d…

2015 är tonen helt annorlunda.
”Vi ser hur segregationen ökar, problemskolor fallerar, den sociala oron breder ut sig i utanförskapsområdena, bostadsbristen blir alltmer akut och hur parallellsamhällen byggs upp där kriminella krafter vinner mark.
Drar man ut de linjerna tio år fram i tiden har vi ett Sverige med stora klyftor, vikande skattekraft, sociala spänningar och ett välfärdssystem som medelklassen alltmer har checkat ut från. Det är inte ett tolerant och öppet Sverige som har kraft över åt internationell solidaritet.”

Anna Dahlberg ger t o m råsopar mot vänstern:

”Det är talande att vänsterns debattörer inte har ett ord att säga om denna utveckling. Sakfrågan är fullständigt ointressant för dem. Allt handlar i stället om det politiska spelet, om positioneringar och misstänkliggöranden. Det liknar alltmer ett sektbeteende där man ägnar sin tid åt att upprätta anklagelseakter mot avfällingar från den rätta läran.
Låt oss kalla detta för vad det är – ett intellektuellt haveri.”
http://www.expressen.se/ledare/anna-d…

Granskning Sverige ringer till Anna Dahlberg för att fråga vad som egentligen har hänt på vägen. Det finns många frågor som skulle kunna förklara Sveriges nutidshistoria.
Var hon verkligen ärlig på valdagen 2010? Trodde hon verkligen på det hon skrev, men har ändrat uppfattning? Eller kände hon ett tryck att skriva något som någon annan ville att hon skulle skriva? Ångrar hon att hon gick så hårt ut och på så sätt ”havererade” samtalsklimatet?

Tyvärr får vi aldrig några svar, eftersom Anna Dahlberg hävdar att telefonledningen ekar. Ingen som vi har ringt har klagat på det tidigare.
Troligast är alltså att Anna Dahlberg känner ett visst obehag kring frågan och flyr.
Kanske känner hon en rädsla för att prata med Johan Andersson. (GS på YouTube).

Anna Dahlberg är inte den enda som genomgått en metamorfos.
Expressenkollegan Ann-Charlotte Marteus har också gjort en helomvändning.
Hon t o m erkänner att hon haft fel och gör en pudel. (Läs mer).

/Elfyma+

3 Responses to Obehaglig sanning skrämmer Expressenjournalist

  1. R Ericksson skriver:

    Anna Dahlberg är inte den enda som genomgått en metamorfos.
    Expressenkollegan Ann-Charlotte Marteus har också gjort en helomvändning.
    ””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
    Kvinnor måste alltid få uppmärksamhet från män annars så torkar dom ihop. Kommunistbrudar har ett helvete med män och dom får ingen uppmärksamhet från riktiga män.

  2. bengt bohman skriver:

    Stämmer bra överens med ”Råttorna är de första som lämnar ett sjunkande skepp”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: