Glädjeämnet för dagen är att SD tagit ännu ett kliv uppåt i opinionen.
SD har formligen rusat förbi Moderaterna om man får tro Sentio/Nyheter Idag.
23,3% skulle rösta på SD om det var val idag. Bara 0,8% återstår till Socialdemokraternas tätposition. Moderaterna har tappat kontakten med täten.
Stefan Löfven får nu pinna på rejält för att inte bli förbisprungen av det enda oppositionspartiet. (Läs mer).
/Elfyma+
Hurraaaa, nu går det undan! Kanske dags för Alliansen – låtsasopinionen att vakna. Anna Kinberg Batra & Co hade räknat med fyra lättjefulla år till nästa val.
Inte konstigt att Stefan Löfven känner sig matt. Hela sjuklövern trodde att svensken skulle tiga still och lyda DÖ. Nu måste alla vakna till och komma på att de sitter där p g a väljarna.
I varje tal och intervju säger Jimmie eller Mattias att de lyssnar på vad svenska folket säger. När hörde ni AKB eller Stefan bry sig om vad deras väljare tycker?
Hur många procent måste SD få för att M+S + C + Fp inte ska kunna bilda samlingsregering ?
Svar: 51%. Men misströsta inte.
September 2018 är långt bort. Mycket kan inträffa innan dess.
Löfven har kollapsat, inte ett uttalande under lång tid, och kollapsad – på bår till akutsjukhus – under en transferlandning på Arlanda. Han är som ”alla vet” beordrad av Jämtins kärringmaffia, att ställa upp och ”rädda” (s) efter Juholt-parentesen. Löfven ville inte, och nu har han gått i väggen, han fixar inte uppgiften. Jag är övertygad att tystnaden beror på intensiva debatter internt på Sveavägen 68. Hur skall kommande partiledar~sorti kablas ut, och vem skall ta vid? Ett gyllene tillfäller nalkas, för den förlamade Alliansen, att väcka regeringsfrågan till talmannen, via misstroendevotum eller krav på nyval.
SD kan lugnt luta sig bakåt och vänta på nästa opinionsstegring, alla 7partier fungerar som väloljade valarbetare, vad dom än tar sig till i sitt inmålade Reinfeldt-hörn.
Finns det något rykte att Svetsaren ska avgå som har substans ??+
Läs ledarsidorna.se, drivs av den insatte och balanserade sossen Johan Westerholm. Han har djup insyn i ”rörelsen”, och skriver öppet om sakernas tillstånd inom det ruttnande socialdemokratiska partiet. Inkl Löfvens våndor.
Hoppas dem blir näst största parti och sossorna minsta parti