Det eminenta reportage-teamet Granskning Sverige har gjort ännu ett avslöjande reportage.
Nu handlar det om vårt ogenomträngliga pensionssystem -ett pensionssystem som ytterst få av oss orkar sätta sig in i.
Ett pensionssystem som förslagna ”nyanlända” med svenska konsulters hjälp kan utnyttja till max. Mycket mer än vad vi kan föreställa oss.
Vad värre är – våra korrupta myndigheter bryr sig inte
-eller så har de beröringsskräck inför invandrarbedrägerierna.
Ingen vill riskera sin karriär på att göra sitt jobb, inte ens polisen.
Lyssna själv och må illa. För fördjupning i ämnet läs tidigare inlägg och referenser.
Den sverigevänliga rörelsen växer och omfattar numera även assimilerade invandrare som mig själv – invandrare som inte vill förknippas med dagens parasiterande invandring.
– vi är nu så många att klotter och yxhögg i dörren inte kan stoppa oss.
– vi är nu så många att några mordförsök inte räcker för att stoppa oss.
– vi är nu så många och så resursstarka att det kostar att jävlas med oss
Min förhoppning är att Sverigedemokraterna blir så starka att de kan göra skillnad i svensk politik.
SD har lovat att satsa på oss som byggt upp samhället -inte bara på ”nyanlända” (Läs mer).
Om SD inte får något inflytande återstår ättestupan för oss inkomstpensionärer som efter ett långt arbetsliv får lägre inkomst efter skatt än nyanlända som får ÄFS eller Garantipension.
När SPF bjöd in de politiska partierna till sitt tält i Almedalen var det inget parti som gav några skarpa löften om att avskaffa pensionsbromsen och den sk. pensionärsskatten. Men det kanske berodde på att Sverigedemokraterna inte ens var inbjudna ? Det säger en del om vems intressen SPF går. (Läs mer).
/Elfyma+
Reblogga detta på Lidenkatten och kommenterade:
Vi får hoppas att de Sverigevänliga går starkt framåt i valet! Att SD kommer att stå på svenskarnas sida – inte på dessa parasiterande invandrare som formligen invaderar landet!!
BSS!!