Ekonom utsattes för näthat efter skatteförslag

Journalister försöker ständigt slå i oss att ”näthatarna” är ”rasister”, ”högerextrema”, ”onda” och ”lågutbildade lantisar” som misstänks rösta på Sverigedemokraterna.

Sanningen är att de värsta näthatarna sannolikt återfinns inom deras egna kretsar – det överbelånade etablissemanget i sina övervärderade bostäder i Stockholms innerstad och i burgna villaområden.
(Mer om det Fina näthatet).

Det fick nationalekonomen Lars Calmfors erfara när han och andra namnkunniga ekonomer föreslog en skatteomläggning för att komma åt skattetrixandet inom etablissemanget.

”Inom tre timmar efter att förslaget var lagt hade Lars Calmfors fått 300 kommentarer av vilka fyra var positiva och 50 var mordhot” (Di).

De få som då kände till innehållet i förslaget var journalisterna.

Varför var reaktionen så stark mot förslaget ?

För att komma åt trixandet med skalbolag vill ekonomerna minska skillnaderna mellan skatt på arbete och skatt på kapital (utdelning). Det blir då svårare för journalister och kulturarbetare att smita undan skatt.

”Vi har ett skattefrälse som betalar 20 procent i skatt. Skattesystemets legitimitet undermineras”, säger Erik Åsbrink och kallar regelverket för ”en tidsinställd bomb”.

Ekonomerna vill också att momsen blir enhetlig, vilket skulle drabba kultureliten, tidningarna och krogarna som bara betalar en symbolisk moms idag. Böcker, teater, , krogbesök, konserter blir dyrare.

Ekonomerna vill också återinföra fastighetsskatten, vilket främst skulle drabba storstadsbor med högt värderade bostäder.

Och för att dämpa spekulationen med överbelånade bostäder vill man införa lika beskattning för eget och lånat kapital. Det blir dyrare att låna, billigare att spara.

Sannolikheten för att det skulle vara Sverigedemokrater som mordhotat Lars Calmfors är obefintlig – för inga journalister sympatiserar med SD.

Förslagen drabbar inte SD:s kärnväljare -de kan vinna på dem.
”Lantisarna” bor ofta i lågbelånade billiga bostäder, går inte på lyxkrogar och är inga storkonsumenter av skattesubventionerad finkultur -de har alltid fått betala full moms för sin folkliga kultur. Behovet att gömma undan royalties och gager i skalbolag är inte heller så stort.

Förlorarna finns inom det inflytelserika etablissemanget, varför det vore politiskt självmord att försöka genomföra förslagen. Det blir som vanligt någon annan som får betala notan (Di).

Tidigare inlägg i ämnet:
Lätt att vara generös när man själv inte betalar skatt del 1.
Lätt att vara generös när man själv inte betalar skatt del.2 – Avdrag
Borg varnar för höjd skatt – gissa varför ?

/Elfyma+

Annons

2 Responses to Ekonom utsattes för näthat efter skatteförslag

  1. R Ericksson skriver:

    Jag har sagt det i 30 år – vårt skattesystem är sinnessjukt.
    Men knegarna sover .

  2. Jern&Betong skriver:

    Bilden på näthataren fick mig att komma ihåg Näthatsdemonen. Du gillade den inte förra gången jag spelade den men här är en repris i alla fall. Musik för unga: http://www.youtube.com/watch?v=4iWxGjcX0OE

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: