Detta är ett typiskt ”ny svenskt” brott. Ett invandrargäng som stjäl allt som är löst i butiken.
”Händelsen inträffade strax före klockan 16.30. Ungdomarna tog varsin dator och rusade ut ur butiken. Men personalen ställde sig i vägen och tjuvarna lyckades inte få med sig allt byte.
En 18-årig man hölls fast av personalen och kunde senare gripas av polisen. Han satt i förhör under söndagen, misstänkt för stöld.(Frågan är om ungdomar låter bättre?)
Polisen granskar nu filmerna från övervakningskamerorna i butiken för att identifiera de övriga tjuvarna.”
Alla tidigare fall av detta brott har varit invandrargäng.
Varjager
Företaget heter Net on Net
Dom som jobbar där har nu en bra anledning att rösta på SD
Det har man oavsett var man än jobbar…
God fortsättning glömde jag säga…
Företagsamma killar det här. Inte att undra på att vår eminenta halal-förespråkande statsminster, Fredrik Reinfeldt, han som tycker det svenska från början bara var barbari, beundrar de här gossarna. De klarar sig själva de minsann, utan försörjningstöd från skattetyngde Svensson och borde stått längst upp Erik Ullenhags regeringshemsida över asylanter som inte ligger samhället till last.
Reinfeldt ser sig själv som den verklige kungen av Sverige och jämställer sig med Gustav III, och dennes svaghet för det utländska.
Om det barbariska svenska har han tagit från Tegnérs Akademisången.
”Det låg ett skimmer över Gustavs dagar, från Sång den 5 april 1836, även kallad Akademisången, en hyllningsdikt av Esaias Tegnér, skriven med anledning av Svenska Akademiens 50-årsjubileum.”
Men det Gustav III hämtade hit kom från europeiska länder, INTE från MENA-länder, vad jag vet.
Lika stor skillnad som mellan svart (eller vad det nu för dagen är korrekt att säga) och vitt.
Och skimret från Fredriks dagar, kommer endast från såpbubblorna som omger den ”rätt” tänkande elitens uppblåsta egon.
Stora i orden, små på jorden.