Ännu ett assistansbedrägeri i miljonklassen

Ytterligare en stor härva med assistansbedrägerier är under uppsegling i Sverige. Idag anhölls ett par i 40-årsåldern i Västerås misstänkta för grovt bedrägeri i mångmiljonklassen.

Paret, som har tre barn ska, enligt åklagare, ha lämnat oriktiga uppgifter till försäkringskassan mellan 2005-2011. Kvinnan ska ha behövt hjälp med matlagning, förflyttning, på- och avklädning samt personlig hygien.

Det är maken som har varit assistent till kvinnan och paret har sammanlagt fått ut drygt fem miljoner kronor under sex år.

Åklagaren har en diger bevisning mot paret då kvinnan har filmats när hon jobbat med att servera mat på en lunchrestaurang i Västerås.

Det är ett riksomfattande samverkansprojekt mellan Försäkringskassan, polis- och åklagarmyndighet som gjort att flera fall av assistansbedrägerier uppmärksammats i landet det senaste halvåret. (Se SVT-inslaget).

//Elfyma+

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: