Försvar: Nästa vecka ska regeringen lägga sitt förslag om framtiden för den svenska militära insatsen i Afghanistan.
Utrikesminister Carl Bildt intervjuades idag av Tomas Ramberg i Lördagsintervjun. Uppdaterad 1/11-10.
De svenska trupperna motiveras bl.a med att de ska verka för kvinnors rättigheter.
1 svensk soldat i Afghanistan kostar ungefär lika mycket som 25000 assisterade säkra förlossningar. 23000 kvinnor dör varje år i barnsäng (nästan 6 gånger fler än som varje år dödas i stridshandlingar). Källa: Björn Åke Törnblom, säkerhetsansvarig för Svenska Afghanistankommittén.
Törnblom säger också att det går bra att driva skolor även i taliban-kontrollerade områden.
Det brinner faktiskt fler skolor i Sverige än i Afghanistan (512 skolor brann i Sverige år 2008).
Det begås fler våldtäkter i Sverige än i de flesta andra länder. Bara Lesotho är värre, om man får tro FN-statistiken.
Vore det inte bättre att ta hem trupperna låta dem tjänstgöra i Sverige i stället ?
Sverige är snart det enda landet som fortsätter att strida i Afghanistan.
Lyssna på Kalle Bildts krystade motiveringar för fortsatta svenska militära insatser.
1/11-10: Afghanistan har efter den utländska interventionen ökat heroinproduktionen så att de nu har 90% av världsmarknaden.
Produktionen var som lägst i slutet av talibanstyret. Kriget är kontraproduktivt.
I skenet av en handgranat stod en svensk soldat.
Reste bort till ett fjärran land-för att kanske dö.(Basker blå-balladen).
//Elfyma+
Skicka ett kompani till Rosengård, där kan de gå och patrullera istället…
En bra idé Olsson! 24 timmars militär patrullering i Rosengård är vad som behövs. Nu fungerar området som en skattefinansierad autonom stadsdel långt från svenska lagar och förordningar. Hur kunde detta tillåtas hända?
Skulle inte förvåna mig om även våldtäkterna är fler i Sverige.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article7581764.ab
Värnplikten är avskaffad numera i Sverige. Men, det finns ju många tidigare årsklasser som erhållit kunskap om vapnens bruk? Lås upp vapenförråden så kan vi som numera är gamla gubbar sätta i gång med att sanera dethär landet om inte annat så för våra pensioners skull. / Född den 30 jan. 1944 i krigets Helsingfors. Militärklassad i Finska arme´n 1963 som A1:a (Kondisen är ej mer densamma, men mentaliteten är oförändrad)
Terve !
Det duger nog inte längre. Du måste också ha bra mörkersyn.
Tråkigt att även Finland vill vara kvar i Afghanistan.
Gårdagens icke-beslut innebär att vi fortsätter som förut på obestämd tid. Endast Ohly håller emot nu.
[…] Varför krigar Sverige i Afghanistan ? […]