Hur man visar att kärnväljarna som man lutat sig på är obetydliga.

Mona Sahlin, vet hur man skall stryka sina kärnväljare medhårs.

”Men inte bara samarbetet med V får kritik. Även innehållet i politiken sågas.

Gubbarna i Byggnads gillar inte det här hbt-snacket. Många är rätt konservativa och känner inte igen sig, säger en S-profil.
När Mona Sahlin får höra om kritiken sätter hon handen för munnen och gäspar stort.
Jätteintressant. Det är verkligen en ”stor nyhet” att de tycker det. Det har de väl tyckt i flera år, säger hon.”

Mona säger att ni skall bara hålla käft gubbar, för era åsikter räknas inte. Nu skall ni se att kvinnomaffian kommer att gnälla om hur hårt det är att vara kvinna i ett gubb samhälle. Samt hur stygga alla är mot Mona.

Varjager

2 Responses to Hur man visar att kärnväljarna som man lutat sig på är obetydliga.

  1. Blodsven skriver:

    Borde inte isåfall den vassnäste, ormögda vidriga subban förklara det fina med HBT för den nya adeln. Bl.a. så tycker hon ju turkarnas kultur är så jävla beundransvärd, fast muslimernas böghat blir ju förstås ett problem. På välkänt hycklarmanér låtsas man ju naturligtvis inte om problemen, utan talar sig varm om kebab och annat trevligt som inte kan väcka anstöt hos den nya överheten….

  2. elfyma+ skriver:

    Sossarna är inte längre ett parti för riktiga arbetare, bara för låtsasarbetare (kulturarbetare).
    Såg på deras hemsida att de skulle satsa på kulturen, dvs livstidsförsörjning av sina kulturella anhängare.
    Monas problem är att Vänsterpartiet och numera även Miljöpartiet konkurrerar om låtsasarbetarna på södermalm, enl. ”Tabu”-Rosengren.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: