Helena Benouda, ordförande Sveriges Muslimska Råd
Sossarna och deras vurmande för muslimer och muslimers krav på särbehandling och särlagstiftning är obegriplig. Igår skrev fyra ungsossar om att slöjan är en feministisk symbol och en väg ut ur patriarkalt förtryck.
Ja, i de länder där kvinnor inte får vistas offentligt alls i princip, där sätter kvinnor på sig slöjan och annan rättrogen muslimsk kvinnoklädsel och säger att de klär sig anständigt och muslimskt och därmed har rätt att vara där de vill, trots lagarna som finns i landet som förbjuder kvinnors närvaro på just dessa platser.
I Sverige har vi lagstiftning för ett jämställt samhälle och därmed faller sossarnas resonemang totalt pladask.
”I många samhällen runt om i världen används slöjan som ett verktyg i kvinnors kamp mot patriarkala strukturer.
Slöjan kan, trots sin kontrollfunktion, vara en väg för kvinnor att ta sig ut i offentligheten, få tillgång till utbildning och möjlighet att arbeta. Börjar vi införa slöjförbud på skolor, universitet och arbetsplatser för att frigöra kvinnor från det förtryck som många så starkt förknippar med slöjan kanske vi istället försvårar deras tillgång till dessa institutioner. En politik som utestänger kvinnor från offentliga institutioner kommer knappast att öppna vägen för frigörelse. Det blir snarare en politik som begränsar kvinnors liv ytterligare.”
Skolor och arbetsplatser måste acceptera heltäckande slöja, Newsmill
Tipstack till Lilla My!
.
Norska muslimska kvinnliga poliser bör inte gripa män, Varjager
På bloggen Hedersrelaterat våld:
Burka säkrar kvinnans heder på lärarutbildning
och på Kulturvänster blir pophöger:
Mänskliga rättigheter och människors lika villkor- på vems villkor?
Mvh/:)Smileth