Polismans bil brandhärjad,(Corren)

Saxar ur Corren.

”En privat bil tillhörande en polisman i tjänst började brinna utanför polishuset strax efter tolv, natten mot måndagen. Teknisk undersökning pågår för att klargöra om branden var anlagd.Tjugo minuter efter midnatt ringde en man på dörren till polisstationen i Motala. Han berättade att en bil stod i lågor på polisens personalparkering. Hela bakpartiet var övertänt och räddningstjänsten tillkallades.

– Bilen tillhör en av närpoliserna som arbetade under natten, säger stationsbefäl Anders Hagström.Området är avspärrat för teknisk undersökning.Det är i nuläget oklart om bilen har självantänt eller om branden anlagts.

– Mannen som gjorde oss uppmärksamma på händelsen i natt är inte identifierad. Vi vill gärna prata mer med honom så det vore bra om han hörde av sig, säger Anders Hagström.Uppgifter kan lämnas till polisen på nummer 0141-22 93 50.”

 

Tackar Hulken för tipset.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: