Hur man debatterar om gränser…..

Vi kan inte agera mot organiserad brottslighet om vi samtidigt riskerar att förstöra semestern för barnfamiljer som kan riskera att hamna i en stickprovskontroll”, Beatrice Ask (M).

Tar vi upp kampen mot gränsöverskridande brottslighet och illegal invandring, vrider vi klockorna tillbaka och ger efter för högerextrema krafters krav”, Marie Granlund (S).

Människor dör i bräckliga farkoster på väg till EU och vi vill istället öppna gränserna för alla”, Christina Höj Larsen (V).

Länk till ett mycket bra inlägg.

Varjager

About these ads

4 kommentarer till Hur man debatterar om gränser…..

  1. Peter skriver:

    Beatrice Ask har ännu en gång visat att hon tillhör begåvningsreserven.

    • Tarzan skriver:

      Om du bara visste hur mycket rödvin hon har pimplat under åren, hennes mamma är lika törstig.
      Jag har detta från en ytterst säker källa.
      Dessutom har hon mycket konstiga familjeförhållande .

  2. Göran skriver:

    Man får sig faktiskt ett gott skratt av att läsa Beatrice Ask, Marie Granlund och vänsterns Chrisitna Höj Larsen argument mot gränskontroller.

    Vilka barnafamiljer menar Beatrice – är det möjligen dem som lyckats med att lura till sig ett PUT, med vidhängande feta bidrag på svenska skattebetalarnas bekostnad, som kan råka ut för ovälkomna stickprov då de kommer tillbaka efter att ha besökt i sina tidigare hemländer de en gång, för att rädda livet, flytt ifrån? forts.

  3. Göran skriver:

    Marie Granlund får faktiskt ursäkta, men att ge efter för det hon kallar för högerextremim är i det här läget för Sveriges folk ett stort steg framåt.

    Och till vänsterextremisten Christina Höj Larsen( vackert namn)vill jag passa på att påpeka, att om nu våra asyl-bidrag för dem är så eftertraktade att de ger sig iväg i bräckliga farkoster över öppet hav ja, då får de faktiskt skylla sig själva.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 58 other followers

%d bloggers like this: