Är det någon som är förvånad? Ur Expressen.
”Under veckan som gått har fyra internationellt efterlysta personer gripits i Sverige. Det kan låta mycket – men det är långt ifrån ovanligt att utländska brottslingar grips på svensk mark.
Den 11 juni åkte polisen till en en flyktingförläggning i Mjölby för att gripa en 18-årig man från Kongo. Han var internationellt efterlyst i Belgien – för ett rån och fem våldtäkter.
- Han hade sökt asyl och hade vistats här i drygt fem veckor, säger Manne Jönssön, kriminalkommissarie på Västerortspolisen.18-åringen har nu dessutom åtalats för en grov våldtäkt och ett våldtäktsförsök – brott som han hunnit med under sin korta vistelse i Sverige.
18-åringen är inte den ende efterlyste brottslingen som är på flykt från rättvisan. Expressen publicerar i dag ett axplock av de hundratals mördare och sexbrottslingar som är internationellt efterlysta av interpol.
Oftas är det just falska ID-handlingar och pass som gör att efterlysta brottslingar kan ta sig in i Sverige. På så sätt lyckas de också hålla sig undan lagens långa arm.
- De mer försiktiga brottslingarna som är efterlysta skaffar en ny identitet och flyttar till ett annat land, säger Tord Modin underrättelsechef på rikskriminalpolisen.
Jakten på efterlysta pågår dygnet runt, året om och den ger resultat. Förra året greps 76 internationellt efterlysta i Sverige.”
Sverige en tummelplats för världens avskräde. Tack vara våran 7 klöver.

”Mördare på flykt – kan finnas i Sverige”.
Blir nog årets understatement.
UNT Ledare….
Vårt problem i framtiden – allt för få invandrare
http://www2.unt.se/pages/1,1826,MC=25-AV_ID=907879,00.html
Nuder, det kanske är Uppsala som söker invandrare, kan de inte be att få folk från stockholmsområdet? Somalier har inga bostäder, de flyttar hit och dit inom Stockholm. Kan inte Uppsala och Stockholm samarbeta?
Minst 30 dömda har inte utvisats
Åtminstone 30 dömda utländska medborgare har fått stanna i Sverige eftersom det inte har gått att verkställa utvisningen efter avtjänat straff, visar en kartläggning som Dagens Nyheter har gjort.
Orsaken är att myndigheter i de dömdas hemländer inte samarbetar med svenska myndigheter.
http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=3214503
Per Nuder, detta var från -08, hur ska det inte vara nu??
( En hord stollar på Migrationsverket ? )
Läs denna och njut….
Knarksmugglande afrikan utvisas – igen
MALMÖ Den 31-årige Kouassi Oliver Kpodonou dömdes 21 maj 2002 av Malmö tingsrätt för grov narkotikasmuggling till fängelse i fyra år och sex månader. Därefter ska han utvisas till hemlandet Togo på livstid.
Kouassi Oliver Kpodonou utvisades ur det nya Sverige för första gången 20 augusti 1996, och den andra utvisningen skedde den 7 april 2001.
http://www.sdkuriren.se/arkiv_nyheter/artiklar03/01/05afrikanutvisas.shtml